Make your own free website on Tripod.com

Miasteczko położone jest w niezwykle malowniczej scenerii, w samym centrum Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki swemu atrakcyjnemu usytuowaniu jak również z powodu walorów architektoniczno - urbanistycznych nazywane jest perłą polskiego renesansu. Uznanie to znalazło również wymierny wyraz - Kazimierz zaliczony został do grupy zabytków najwyższej klasy.

Położenie

Kazimierz usadowił się w północnej części Wyżyny Lubelskiej, którą od Małopolski oddziela Przełom Doliny Wisły. Region ten ciągnie się od Zawichostu aż po Puławy. W północnej, najbardziej malowniczej, części doliny jej szerokość wynosi 1 km. Prawy brzeg Wisły zbudowany jest przede wszystkim z lessu, tylko w okolicach Kazimierza i Bochotnicy,w kamieniołomach, odkryte są skały kredowe i paleoceńskie - bardziej charakterystyczne dla brzegu lewego(Janowiec i Nasiłów - do Janowca można dojechać promem). prom.JPG (68339 bytes)Natomiast sam Kazimierz może się dodatkowo poszczycić najgęstszą w kraju siecią wąwozów lessowych. Jest to około 10 kilometrów wąwozów na 1 kilometr kwadratowy powierzchni.

Historia

Początki miejscowości sięgają XII w. Prawa miejskie nadał osadzie w połowie XIV w. Kazimierz Wielki, zaś rozszerzył je Władysław Jagiełło. W XVI-XVII w. rozwinął się jako ośrodek handlu zbożem, które stąd spławiano do Gdańska. Okres drugiej połowy XV, wiek XVI oraz pierwsza połowa XVII to czas największego rozkwitu miasta. Niestety, w okresie wojen szwedzkich miasto zostało zniszczone i zaczęło tracić na znaczeniu. Od końca XIX w. rozpoczął się lepszy czas dla Kazimierza, który zyskiwał sławę jako popularny ośrodek letniskowy, którym pozostał do dziś.
Dodatkowa atrakcją Kazimierza jest są organizowane tu w sezonie letnim festiwale:
* w czerwcu Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych
* w sierpniu Festiwal Artystyczny i Filmowy "Lato Filmów".
 
 


Powrót na górę stronyNa stronie wykorzystane zostały informacje pochodzące z: